BMW Z1

BMW Z1
Co si vybaví fanoušek modrobílé, když se řekne neobvyklé BMW? Z8, speciální verze M3ek nebo 850i? Na Z1 si vzpomene málo kdo a přitom to není zase až tak staré auto. Snad každý malý kluk ví, že Lamborghini je to super auto, kterému se dveře otevírají vertikálně nahoru, Z1 se zapsala do historie také díky svým neobvyklým dveřím, ale jako by se na tento ne zcela běžný vůz (nejen díky dveřím) zapomnělo. Zvláštní je to, že se jedná o studii, která se dostala do sériové výroby, na konci 80. let to bylo asi nejvíc designově inovativní německé auto. Pro BMW to také byla první vlašťovka řady „Z“ zahrnující dvoumístné roadstery (dnes i coupé).
Pod tímto vozem se podepsal Dr. Ulrich Bez, tehdejší vedoucí BMW Technik. BMW pustilo informace v roce 1986, auto ukázali o rok později ve Frankfurtu. Výroba probíhala v letech 1988-1991 (někde uváděno do r.´92). Z1 se nikdy neexportovala do USA, 2/3 kusů jsou v rodné německé zemi. Celkově se vyrobilo 8.000 ks, ale našel jsem informaci, že během let 1986-1987 se vyrobilo 12 „před“kusů.
Vůz je koncipován jako dvoumístný roadster s motorem vpředu, pohonem zadních kol, plátěnou stahovací střechou a dveřmi zasunující se do vysokého prahu podlahy. Karoserii tvoří ocelový rám nesoucí jednotlivé díly z plastu. Technická platforma je z E30, konkrétně motor M20 (2.5 170 PS), pětistupňová manuální převodovka a přední náprava. Zadní náprava byla vyvinuta nově, nazývala se Z Axle. Šlo o předchůdkyni budoucích multi-linků. Roadster vážil 1250 kg prázdný, ABS měl v sérii. Palubní deska nezapře geny z E30, sedadla jsou však anatomická, určená jen pro Z1 i volant je jiný. Takovou zajímavostí je umístění zámku, který se nenacházel ve dveřích, ale v zadním blatníku. Zadní část a nárazník byla konstruována tak aby sloužila jako difuzor, na některých fotkách je Z1 se 4 koncovkami výfuku, můžete se však setkat s vozem, který má jen jednu oválnou. Barev se nabízelo celkem šest – dream black, angient green, magic violet, pur blue, top red a silver. Informací není zrovna mnoho, některé se trochu rozcházejí, tudíž nejsem sto vše podrobně vysvětlit.

Napsal T-O-M